Polskie Centrum Płukania Złota
szukaj:  home  
e-REGION
bank informacji
newsy z regionu
kaczawskie granice
ludzie, lokalne
geologia
podziemia
same dobre
podróże w świat
FORUM
ciekawe www
fotografie
e-kartki
MINERAŁY
w dorzeczu Kaczawy
wyprawa po skarby
diamenty Kaczawy
Agaty Nowy Kościół
Agaty Różana
PŁUKANIE ZŁOTA
złoto Kaczawy
muzeum złota
nauka płukania

SKAMIENIAŁOŚCI
ROZMOWY O MINERAŁACH

MINERAŁY

CZAS NA RYBY
o wędkarzach
mistrz spiningu
zawody u Jana
ROZRYWKA DISCO
taniec disco grupa Łau
sukcesy Łau
o szkole tańca
FOTOGRAFIE:
Turniej tańca disco
 hip hop Jelenia Góra

zespół różne
WOŚP Wrocław 2004
Flexdance Show
film Flexdance 2004
  (5,4 MB)
PODRÓŻE
Cypr - oczy nieba
Wojna bez końca?
Chorwacja w ciemno
USS Hornet
Alcatraz -siedziałem
Złoto Zlatych Hor
e-HITY
Granice Gór i Pog...
POLECAMY: U ZYGMU...
Sudeckie kopalnie...
Minerały dorzecza...
Wyprawa po skarby...
Diamenty nad Kacz...
Jerzmanice Zdrój ...
Wilcza Góra - gal...
Ostrzyca: Jeździe...
Budowa geologiczn...
Co kryje Luiza w ...
Koryto czy miska ...
Chorwacja w ciemno
Rzeźba krawędziow...
Wulkany nad Kacza...
Chorwacja w ciemn...
Sukcesy, medale, ...
ŁAU ALE DISCO!!!
Siedziałem w Alca...
Pogromca drapieżn...
Złoto Zlatych Hor
Łowiska wędkarskie
Peryglacjalna rze...
Jak umierał Stani...
Klejnoty Sudetów
Podziemia kaczaws...
Odkrywanie sztoln...
W Krainie Wygasły...
Mezozoik
Wulkanizm permski...
ŁAU Szkoła Tańca ...
Niszczeją kolejow...
Park Krajobrazowy...
Jaskinie, których...
Czy Złotoryja się...
Cypr - wojna bez ...
Neki bazaltowe a ...
Krucze Skały
Lotniskowiec USS ...
Informacja turyst...
Ciche Szczęście
Moje miejsca w do...
Sztolnia ryta w C...
Gdzie na prawko?
Cypr -oczy nieba
Kem, czyli Wał Ok...
2003 - Jesienne w...
Wilkołak zionący ...
W 30 weekendów zł...
Wilcza Góra - Wid...
Artykuły > Geologia - minerały > Diamenty nad Kaczawą?

Krzysztof Maciejak

Diamenty nad Kaczawą?W to, że w rejonie Złotoryi występuje złoto i wspaniałe minerały - jak choćby agaty i ametysty - nikt nie wątpi. Ale żeby diamenty...


Okazy w Berlinie?

Już w 1863 r., w pierwszym kompleksowym dziele o śląskich minerałach „Die Mineralien Schlesiens”, które zostało wydane we Wrocławiu, jego autor H. Fiedler umieścił hasło diament. Wspomina w nim o tym, że kustosz wrocławskiego muzeum znalazł w piaskach złotonośnych okolic Złotoryi pojedyncze, błyszczące ziarna. Bez szczegółowych badań trafiły one do Muzeum Mineralogicznego w Berlinie.
Czy były to prawdziwe diamenty? Co się z nimi stało? - Nie wiadomo.
Ale geolodzy wciąż nie tracą nadziei na to, że na Dolnym Śląsku wreszcie uda się odnaleźć pierwszy polski diament.


Niezniszczalny

Diament był już znany starożytnym Grekom. Nadali mu nazwę adamas - niezniszczalny. Nie bez przyczyny. Diament to najtwardsza substancja jaką na Ziemi znalazł człowiek (jest 1000 razy twardszy od kwarcu). Ze względu na urok jak i właściwości ma szerokie zastosowanie – od wyrobów jubilerskich - po urządzenia tnące i wiercące. Posiada tylko jedna „wadę”: występuje w zbyt małych ilościach.
Do XVIII wieku uważano, że diamenty są trujące. Wieści takie rozpowszechniali tak poszukiwacze jak i posiadacze tych drogocennych minerałów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: złodzieje zazwyczaj połykali diamenty w całości. Potem czekali kilka dni na to, aż w naturalny sposób przewędrują przez układ trawienny i ponownie ujrzą światło dzienne. W tym czasie mogli być bez obaw przeszukiwani.
Literatura chętnie opisuje wydarzenie z XVI w. Słynny diament „Wielki Sancy” miał zostać sprzedany, a uzyskane w ten sposób pieniądze potrzebne były na kontynuowanie wojny. Jednak sługę, który go przewoził ograbiono i zamordowano. Bandyci nie odnaleźli tego czego szukali. Diament czekał na właściciela w żołądku nieszczęśnika...
Z diamentem wiązano wiele przesądów. Był używany jako amulet chroniący przed urokiem i mocą szatańską. Mógł rozproszyć diabelskie ciemności i odbijać pioruny. Dziś krystaloterapia stosuje go jako środek wzmacniający siły ducha i umysłu. O kieszeni nic nie wspomina.


Diamenty z bazaltami

Diamenty eksploatowano w Indiach, Brazylii i RPA. W XX wieku odkryto je na Syberii (lata 50-te) i w Australii (lata 70-te). Zdaniem geologów nadchodzi czas na Pogórze Kaczawskie. Ale zanim rozpoczniemy poszukiwania warto odpowiedzieć na pytanie – jak powstały diamenty?
Ta specyficzna odmiana węgla tworzyła się na głębokościach ok. 100 km Towarzyszy kimberlitom (rodzaj skał magmowych), które wypełniają stare kominy wulkaniczne. Nimi właśnie wydobywała się na powierzchnię przepojona gazami magma. Zawierała też węgiel. Pod wpływem wielkiego ciśnienia i wysokiej temperatury dochodziło do krystalizacji tego minerału w postaci diamentu. Czy ma to związek ze Złotoryją? A właśnie, że ma.
Zdaniem geologów procesy wulkaniczne jakie przed milionami lat zachodziły w południowej Afryce były podobne do tych z Sudetów. To ich efektem są bazalty – skały eksploatowane w wielu kamieniołomach koło Złotoryi i Jawora.


Czesi znaleźli

Udało się znaleźć diamenty u naszych południowych sąsiadów. Już w 1869 r. w rejonie Średniogórza natrafiono na pierwszy czeski diament. Niektórzy ówcześni geolodzy próbowali sugerować, że okaz ten przywieziono z Niemiec. Dyskusję ucięło drugie odkrycie. W 1927 r. kierownik szkoły kamieniarskiej z Turnova znalazł kolejny diament. W połowie XX wieku wykryto pierwsze w Czechach kominy kimberlitowe.
Nasi geolodzy uważają, że ta strefa diamentowa przedłuża się na teren Polski. To właśnie rejon Lubania, Jawora i Złotoryi należał do najaktywniejszych pod względem wulkanicznym obszarów w kraju. Na Dolnym Śląsku doliczono się ponad 300 wystąpień bazaltów, będących niczym innym jak zastygniętą magmą, która przedostała się na powierzchnię z głębokości co najmniej kilkudziesięciu kilometrów. Geolodzy uważają, że na występowanie w podłożu kimberlitów mogą wskazywać choćby zaobserwowane anomalie magnetyczne.
Badania trwają od lat. W piaskach okolic Złotoryi i Legnickiego Pola znaleziono prawie komplet minerałów, które w naturze towarzyszą diamentom. Podobnie było w Czechach. Czyżby odnalezienie diamentów nad Kaczawą jest tylko kwestią czasu?WARTO WIEDZIEĆ
 Wagę diamentów podaje się w karatach (1 karat = 0,2 g)
 Najsłynniejsze diamenty: Hoppe - 112 karatów, Regent – 137, Sancy – 55, Koh-i-Noor – 108, Cullinan – 3106, Gwiazda Afryki – 530.
 Szlifowane diamenty nazywa się brylantami.
 Od 1955 do wyrobu narzędzi (np. wiertła) stosuje się sztuczne diamenty.


Opracowano na podstawie:
1. M. Sachanbiński: Kamienie szlachetne i ozdobne Śląska.
2. S. Kozłowski: Poszukiwania europejskiej prowincji diamentowej. Przegląd Geologiczny.
3. C. Cavey: Klejnoty. Fakty i mity.


© 2003 goldcentrum.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.